Krezinger János szolgálati ideje leteltével hazatért Pusztaszemesre a szüleihez. Az észak-somogyi dombvidéken, Balatonföldvártól tíz kilométerre délre található, svábok lakta Pusztaszemes nagyjából háromszáz lakossal bírt, határa a kőröshegyi Széchenyi Zsigmond birtokának részét képezte, főként zsellérek, részes aratók, uradalmi cselédek éltek itt. A Krezinger család is ebbe a társadalmi rétegbe tartozott, vagyonnal nem rendelkezett, háza a faluszéli erdő mellett helyezkedett el. 1913 őszén Krezinger János megházasodott, a nászból született első két gyermek, Ádám, majd János is csak néhány napig maradt életben. A későbbiekben három gyermekük született, Lajos, János és Ádám, akik mindannyian megérték a felnőttkort. Hosszú évtizedek teltek el, mire Krezinger János életében újra felbukkant balkézről született fia, aki akkor – valóban balladai történet ez – már az ország vezetője volt. De hogyan került sor erre a kései találkozásra, s milyen ember volt Krezinger János? Szerettünk volna többet megtudni Kádár János édesapjának életéről, így felkerekedtünk, hogy Pusztaszemesen kérdezősködjünk a helyiektől, remélve, hogy élnek még olyanok, akik személyesen ismerhették a családot.
ÉPÜL A TANÁCSHÁZ
Apró, szerény falu Pusztaszemes, az újságarchívum tanúsága szerint nem is került be gyakran a sajtóba. A második világháború után a községről írott cikkekből így is jól kirajzolódnak a berendezkedő kommunista diktatúra mindennapjai. 1949-ben azt adták hírül a lapok, hogy a Szakszervezeti Világszövetség II. kongresszusa alkalmából a villamos művek faluvillamosítási osztályának dolgozói „terven felül” még tíz faluba, így Pusztaszemesre is bevezetik az áramot. 1950-ben a Szabad Föld a szerényen bővülő helyi termelőcsoport példájára hivatkozva mutatott rá arra a „helytelen véleményre”, miszerint a szép terméseredmények önmagukért beszélnek, fölösleges az agitáció. Egy évvel később viszont már lelkendezve írt a lap arról, hogy „soha ilyen gyorsan még nem csépeltek el Pusztaszemesen”: a szomszédos Kereki gépállomásának DISZ-brigádja serényen javította a gépeket, s így öt nappal a vállalt határidő előtt végeztek. 1955-ben a Magyar Nemzet Bőhm Ferenc tizennégy holdas pusztaszemesi gazdát mutatta be, akinek a vetőmagon, a beadási kötelezettségén, öttagú családja háztartása szükségletén s az állami szabadfelvásárlás útján eladott búzáján felül még jó tíz mázsa búzája marad. Viheti szabadpiacra, vagy ha úgy tetszik, ezt is eladhatja ugyanolyan kedvezményekkel az államnak, mint a szerződött mennyiséget. Jut is, marad is tehát – hangzik a tételmondat, a riportot jegyző Illés Sándor pedig egészen költői zárlatot kanyarított: „Esteledik már. A tanácsháza elől belátni a dombokra szaladó fél határt. A sárga búzatáblákon tovább suhog a kasza, dől a rend. A nap már a falu mögött ballag valahol, túl a Balatonon, nem látni a somogyi domboktól. De a fénye még ittmaradt, az aratók és a tarlók felett remeg fehéren.”
1960-ban aztán a Tanácsok Lapja foglalkozott Pusztaszemessel – az olvasók közül kevesen sejthették, hogy a tanácsház megépülése, amit az érdekfeszítőnek nehezen minősíthető, alig kéthasábnyi képriport mutatott be, milyen jelentőséggel bír majd az állampárt immáron jól berendezkedett s a forradalom megtorlásának időszakát is lassanként lezáró első titkára számára: alkalmat szolgáltat arra, hogy életében először kezet fogjon édesapjával. „Nagy munkába fogtak Pusztaszemesen, tanácsház-kombinátot építenek […]. A kőművesek, ácsok és kovácsok társadalmi munkával is részt vesznek az építkezésen, hiszen a község lakossága családonként öt munkanap elvégzését vállalta. Mi is lesz az a tanácsházkombinát? – Itt kap helyet a községi tanács, aztán az orvosi rendelő, a KISZ, a művelődési otthon és a könyvtár az olvasóteremmel. Már magasodnak a falak és nem is olyan sokára az avatást ünneplik Pusztaszemesen.” Az említett, láthatóan nemrég felújított épületben ma a községháza működik. A helyközi buszról leszállva épphogy a bejárat elé érünk, autó fordul be az udvarára; mint kiderül, a település polgármestere, Csicsa Dániel száll ki belőle. Előzetesen nem egyeztettünk vele, de érdeklődésünkre a lehető legkészségesebben vezet minket körbe a faluban.
Végigsétálunk az egykori Búzakalász Tsz. alig néhány lépésre található területén: a polgármester mutatja a régi magtárat, a mázsálót, az út mellett található korábbi tejcsarnokot, ahol hamarosan biciklis vendéglátóhelyet nyitnak. Csicsa elmondja: a téesz már a falu méreténél fogva sem tudott igazán hatékonyan működni. Kapott helyet itt csokiüzem (a máshol elkészített tölteléket mártották itt csokiba), gyártottak kupakot és hullazsákot is, a rendszerváltozás után aztán hamar meg is szűnt a téesz. Gazdasági és társadalmi változások ide vagy oda, Pusztaszemes ma szerencsére nem mutatja a hanyatlás jeleit. Rendezett kerteket, tisztes portákat látunk, bolt jelenleg nincsen, de a községházával szemközti épületben már nagyban dolgoznak egy üzlet kialakításán. A valaha itt élő, zárt sváb közösség mára felbomlott, de jöttek mások, külföldiek is, jó néhány kisgyerekes család van a faluban, a Balaton meg az autópálya áldásos közelben, sokan ingáznak, maga a polgármester is: főállásban a ferihegyi repülőtéren dolgozik.
EGYÜTT A CSALÁD
„Amikor 1961-ben elkészült a faluban a kultúrház, a téesznél zárszámadás volt, s Kádár Jánost meghívták az új épület átadására” – idézi fel Julika néni, akinek kertjébe a polgármester ajánlásával nyerünk bebocsátást. Az ágyások fölött elmutat a domboldalon álló ház felé: éppen a valamikori Krezinger-ház alatt lakik, emlékszik Krezinger Jánosra is, noha már idős bácsi volt, amikor ő ismerte. Az asszony a téesznél könyvelőként, majd könyvtárosként dolgozott, amikor pedig a téesz megszűnt, elrakta az átadón készült fényképeket, amelyeket éppen látogatásunk előtt küldött el szkennelésre a polgármester. Julika néni elmondja: a Kádár-látogatás idején ő a középiskolában volt, így nem látta személyesen a főtitkárt, szülei viszont mesélték neki, hogy Kádár rendkívül barátságosan, kedvesen viselkedett, azonosult a helyiekkel. Megtudjuk tőle, hogy a pusztaszemesi téesz emberei az aligai pártüdülőben kertészeti munkákat is végeztek, és ott többször összefutottak a főtitkárral. A nyolcvanas években a szomszédos Kapolyban is besegítettek a Kádár-emlékház létrehozásában.
Huszár Tibor az említett könyvében idézi az egyik féltestvér, ifjabb Krezinger (magyarosított nevén: Kertész) János és Kádár közti levélváltást, ami aztán egészen a pusztaszemesi találkozásig vezetett. Az első titkár tette meg az első lépést, amikor a kaposvári pártalkalmazott féltestvérének 1958-ban megírta: Barcson tájékoztatták, hogy Kertész a rokonának tartja magát, és szívesen megismerkedne vele. Erre hamarosan sor is került. Kertész az ezután írt levelében már közvetlen stílusban tájékoztatta arról „kedves bátyját”, hogy apjának – apjuknak – is beszélt a kapcsolatfelvételről. „Ő nagyon sajnálja, hogy annak idején édesanyádat nem tudta anyagilag támogatni. Édesapám arra kér, hogy ne haragudj rá, mert hiszen nem csak rajta múlott, hogy idáig nem sikerült találkozni, mert egyéb körülmények játszottak közre.” Kádár 1961 februárjában kétnapos látogatást tett Somogy megyében; mint a lapok megírták, örömmel tett eleget a pusztaszemesi és a kapolyi téesz meghívásának, „mert közvetlen közelről tapasztalhatta az egykori cselédek megváltozott életét, azon a vidéken, ahol gyermekéveinek egy részét is töltötte”. Arról, hogy az első titkár ottlétének milyen konkrét személyes vonatkozása van, a hírlapi beszámolókban természetesen nem esett szó. Kádár a megyei és járási tanács vezetőinek társaságában részt vett a szemesi tanácsházban tartott zárszámadási közgyűlésen, eztán pedig „hosszabb időt töltött a Búzakalász Tsz-beliekkel és közvetlen baráti beszélgetést folytatott velük”. Huszár idézi Kertész visszaemlékezését, miszerint Kádár az apai házban is tiszteletét tette. Krezinger János bort töltött, és négy gyermeke előtt azt mondta: „fiaim, emeljük a poharunkat arra, hogy együtt a család”.