„Lola persze nem volt szépíró, ám hétköznapi és szubjektív naplóbejegyzései kirakósként egészítik ki férje tudatosan megkomponált és a nagyközönségnek szánt naplóit. Az anya és feleség mindennapos töprengéseinek különlegességét egyrészt a hiteles szemtanú szemszöge adja, másrészt hogy a feljegyzések révén több homályos részletre is fény derül a Máraival való közös életükkel kapcsolatban. És nemcsak az 1948 és 1979 közötti időszakra vonatkozóan, Lola sokszor emlékszik vissza a gyerek- és fiatalkori történetekre, a házasságuk első huszonöt esztendejével kapcsolatos fontosabb momentumokra is. Emellett megismerjük a közvetlen környezetüket, olvasunk a világban zajló eseményekről, a szürke hétköznapokról és azokról az emberekről, akikkel rokoni, baráti, munka- vagy egyéb kapcsolatban voltak. Napra pontosan követhetjük Márai Sándor emigrációban született munkáinak sorsát is az írástól a kiadásig és a sokszor sikertelen terjesztésig” – mutat rá a Betűbe zárva hiánypótló voltára Ötvös Anna. A kiadvány így – az alaposan kikutatott nevek és helyszínek miatt is – a jövőben a Márai-filológia felbecsülhetetlen értékű forrása lehet.
Ami ennél is fontosabb, egy kivételes asszonyi sors hiteles lenyomata. A férjét mindig személyes névmással jelölő Lola, aki valószínűleg soha nem gondolta volna, hogy a feljegyzései egyszer nyilvánosak lesznek („Zavar, ha tudom, hogy olvassák”), ugyanis megengedhette magának a teljes őszinteség luxusát. Kendőzetlenül, néha kíméletlenül és tapintatlanul ír nemcsak az ismerősökről, segítőkről, hanem magáról Márai Sándorról is. Akit mindvégig nagyon szeretett, annak ellenére, hogy egyre nehezebb volt őt támogatnia: a lassan mindentől és mindenkitől elszigetelődő zseni az alkoholba és a magányba menekülve próbálta túlélni önkéntes emigrációját, megkeserítve ezzel a mindennapok gondját viselő közvetlen hozzátartozói – felesége és fogadott fiuk, János – életét. Az időben előrehaladva egyre komorabbá váló feljegyzések, amelyek a vége felé többnyire a magányról, a kilátástalanságról, az öregkor nyűgjeiről tudósítanak, pedig különösen megrendítők.
A Betűbe zárva megjelenésével Ötvös Anna korántsem ért önként vállalt feladata végéhez. Most Márai Sándor édesapjával szeretne foglalkozni, a húga naplóját készíti elő szintén kiadásra, illetve a szerteágazó családfát is szeretnék hamarosan bemutatni a kassai Márai Sándor-emlékkiállításon.